Zdrhovadlo, neboli zip. Jeden z nejzajímavějších a nejvyužívanějších vynálezů moderní doby. Nedokážeme si bez něj náš život vůbec představit, stačí se rozpomenout, kde všude se s ním můžete setkat – kalhoty, bundy, tašky, batohy, spacáky, stany a mnoho dalších věcí. Zipový uzavírací mechanismus se také stal vzorem pro obalové materiály, ačkoli je docela s podivem, že na první prototyp polyetylenových zip sáčků s posuvným jezdcem jsme si museli počkat desítky let.
Docela obyčejný igelitový pytlík je nezastupitelný v kuchyni, v dílně, při skladování obuvi, textilu, hraček, kancelářských a domácích potřeb, vkládáme do něj dokonce i odpadky. Největší zádrhel je pak způsob, jak jej správně uzavřít, aby se obsah nevysypal či nepoztrácel. A právě uzavírací mechanismus pohled na věc změnil od základů.
Uzavíratelný obal lze použít opakovaně
Dokonalá přilnavost plastu, co je sevřen v zipovém spoji, má podobné vlastnosti, kterých lze dosáhnout například tavným svárem, ten je však pochopitelně pevný a nelze jej opakovaně otvírat a zavírat. Sáčky se zipem jsou doslova revolučním řešením, jak ukládat cokoli do bezpečného obalu, aniž by byl jeho obsah vystaven nepříznivým vnějším vlivům, zejména prachu, vlhkosti a zápachu. Stejně tak dobře poslouží i pro ukládání sypkých nebo tekutých materiálů, které by mohly ze sáčku uniknout.
Využití najdou pro ukládání potravin do chladničky a do mrazáku, pro dlouhodobé skladování trvanlivých surovin, např. ořechů, luštěnin, mouky, strouhanky a rýže. Lze do nich ukládat stelivo pro domácí zvířata, sypká lepidla a tmely, drobné součástky a spojovací materiál, kancelářské drobnosti, knoflíky a patentky, různé hračky (stavebnice, puzzle), ale i textil při odesílání zásilek nebo jeho uchovávání v úložném prostoru. Podstatnou výhodou je, že můžeme obal používat nesčetně krát, a snadno se udržuje v čistotě. Polyetylen LDPE i HDPE má navíc atest zdravotně nezávadného materiálu.