Zeolit se začal objevovat na webových stránkách poměrně nedávno, zejména v souvislosti s filtračními schopnostmi. Lidstvo jej však zná již delší dobu a využívá jej pro nejrůznější účely. Tento zajímavý minerál si ovšem zaslouží více mediální popularity:
Frakce se upravují i pro filtrační účely – zeolit do filtrace https://www.chlorito.cz/zeolit-do-piskove-filtrace je snadno opracovatelný minerál, při výrobě se počítá s tím, že jej lze drtit do různých velikostí zrn, takže není problém vytvořit i speciální zrnitost, vhodnou pro filtrační okruhy např. u zahradních bazénů. Velikost zrn odpovídá optimální velikosti, kterou má i běžný křemičitý filtrační písek, tedy v rozmezí cca od 0,5 mm do 1,2 mm. Zrnka mají ostré hrany, takže se mezi nimi dobře zachytí většina nečistot, zeolit do filtrace lze dobře propírat vodou a využívat takřka nepřetržitě po dobu několika koupacích sezón.
Co ještě zeolit umí – pokud sázíte na křemičitý písek ve filtrační nádobě, musíte počítat s tím, že pouze filtruje vnějším povrchem. U zeolitu je to zajímavější – tam kromě vnějších hran jednotlivých zrn dochází k absorpci nečistot i dovnitř zrnek. Uvnitř minerálu se nachází síť velmi drobných chodbiček, jsou to jakési dutinky, které souvisí se vznikem zeolitu vulkanickou činností v období druhohor. Usazováním nečistot v dutinkách se zvyšuje filtrační schopnost tohoto média a při velmi nízké ceně zeolitu je to skutečně velmi dobrý poměr výkonu vůči pořizovacím nákladům.
Iontová výměna – zeolit dokáže ještě něco – pohlcovat z vody nebo z ovzduší bakterie, plísně, hnilobu a především toxický amoniak, který např. v bazénech do vody proniká z naší propocené pokožky. Dusíkaté ionty nežádoucích látek zeolit vyměňuje za některé minerální ionty, které vodu v bazénu naopak obohacují. Iontové výměny se využívá nejen ve filtracích bazénových, ale i např. v akvaristice, v zemědělství, ve zdravotnictví a v dalších odvětvích.