Potravinového mola si většinou přinesete nechtěně domů s nákupem. Červotoč spížní a octomilka přilétne i otevřeným oknem.
Červotoč spížní je dvou až čtyř milimetrový létavý brouček hnědé barvy, který sám o sobě žádnou potravu nepotřebuje. Ale jeho larvy si pochutnávají na všem s obsahem škrobu: na sušenkách, müsli, pudinkovém prášku, nudlích, psích sucharech, koření (obzvlášť na mleté paprice), starším pečivu atp. My jsme je měli i v čajích. Mají nožičky, takže si za dobrotou dojdou kamkoliv. Vylíhnutí dospělci se prokoušou nejen papírovým či plastovým obalem, ale i hliníkovou fólií. Pokud se u vás zabydleli, není kromě odborného postřiku jiná možnost, než potraviny zchladit na -20°C po dobu sedmi dní, nebo zahřát na 60°C po dobu jedné hodiny. Anebo úplně zlikvidovat a nové striktně dávat do uzavíratelných sklenic (závit, těsnící guma). Nejdůležitější je v první fázi objevit jejich zdroj. Jinak se rychle rozmnoží: dvě, tři generace za rok, a jedna samička naklade až sto vajíček.
Často narazíte na potravinového mola (zavíječe moučného). Existují lepicí pásky s obsahem feromonů a postřiky na plochy uvnitř spíže. Drobné můrky nechávají pavučinky a výkaly v mouce, v rýži, v ovesných vločkách, strouhance, čočce, kakau, instantním jídle i v soli. Je potřeba napadené potraviny opravdu bez milosti vyhodit, protože molí vajíčka přežijí ledasco a okem je neuvidíte. Samička může naklást až sedm set vajíček a ročně se urodí až pět generací. Pomáhají sáčky s bobkovým listem nebo chmelové šišky rozmístěné všude tam, kde potraviny skladujete. A veškerý sypký obsah přinesený z obchodu přesypávejte do skleněných dóz; původní obaly patří do koše a pryč z domu. Pokud bydlíte v bytovém domě a moli cestují šachtami a spárami, zvažte odbornou dezinsekci celého domu.
Dalším druhem obtížného mola, je mol šatní. Hoduje na keratinu obsaženém v některých vlněných bavlněných látkách. Pomoc je relativně snadná: větrat, větrat, větrat, protože nesnášejí průvan. A nemají rádi ani hluk (že bych zavřela děti do šatny?). Pokud vám voní levandule, existuje levandulová vůně ve spreji na polštáře a my ji doma používáme i na oblečení ve skříni. Moli prý levanduli nenávidí. Kupte si lapače k zavěšení do skříně, vonné pytlíky. Nebo můžete dát preventivně jednou za půl roku vlněné šatstvo na hodinu zmrazit.
Ještě něco octomilkách. Takzvaná ovocná muška se přímo v hejnech vyskytuje na přezrálém a hnijícím ovoci a nedojedeném koláči, kam všude klade svá vajíčka. Létají nad pivem i vínem. Je lepší ovoce uskladnit v lednici, nenechávat ho volně ležet na stole (nepomůže ani igelitový pytlík), zvláště když je jejich sezóna (srpen, září). Nikde nenechávejte zbytky, vynášejte koš. K dostání je spousta lapačů, od levných po drahé. Vyrobte si svůj: do PET lahve vhodíte kousky uleželého ovoce a po stranách uděláte velkou jehlou dírky. Za pár hodin poznáte, že ven se už nedostanou.