Už za dob našich babiček se zázvor běžně v české kuchyni používal. Jak lidová píseň dokládá, zázvor nebyl žádnou vzácností. Ale jeho používání se někam ztratilo a dlouhé roky byl zázvor téměř v zapomnění. Teprve v posledních letech se vrací a znovu objevujeme nedoceněné vlastnosti této rostliny.
Zázvor je užitečný pro zmírnění některých gastrointestinálních příznaků, jako je nadýmání břicha a nevolnost. Stává se stále oblíbenějším v moderní kuchyni hlavně pro výraznou a kořeněnou chuť.
Zázvor se dá použít čerstvý anebo sušený, nakrájený, nastrouhaný nebo rozdrcený na prášek. Občas narazíte v obchodech i na dehydrovaný zázvor obalený v cukru prodávaný jako zdravý pamlsek (to ovšem v tomto případě díky cukru tak úplně neplatí). Pro pohodlnou konzumaci pro lidi, kteří chtějí zázvor využít jako potravinový doplněk se prodává i v kapslích.
Vlastnosti zázvoru:
Zázvor působí jako protizánětlivý a antioxidační prostředek a pomáhá proti volným radikálům, které způsobují stárnutí buněk a rozvoj chronických onemocnění.
Snižuje nadýmání břicha a stará se o lepší funkci střev.
Chrání žaludeční sliznici před příliš agresivními kyselinami v žaludečních šťávách.
Je také nenahraditelným pomocníkem pří překyselení žaludku a mírní tvorbu žaludečních šťáv.
Zázvor pomáhá i proti nevolnosti. Mohou jej používat i těhotné ženy, které mají komplikovanější průběh začátku těhotenství, a právě nevolnost jim znepříjemňuje život. Je třeba ale zdůraznit, že užívání zázvoru v těhotenství je třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem.
Zlepšuje metabolickou činnost.
Kde můžete využít zázvor:
Pokud odstraníte z čerstvého zázvoru slupku (škrabkou na zeleninu), můžete dužinu nastrouhat. Potom ji lze přidat například do různých těst, k dušenému masu, do polévek, do marinád na přípravu masa i zeleniny, nebo jako přísadu tam, kde se přidává k vaření med, pokud nastrouhaný kořen smícháte s medem. Sušený zázvor rozmělněný na prášek se dá přidávat do mnoha jídel, od rizota po sušenky.