Opravdu kvalitní jablečný ocet poznáme podle tmavší barvy, mírného zákalu a drobných usazenin. Je zkrátka minimálně upravovaný. Jen v takovém zůstávají zachovány důležité cenné látky. Jsou jimi jednak vitaminy A, B, C a E a minerály, zastoupené například hořčíkem, křemíkem, draslíkem, sodíkem, vápníkem, fosforem či sírou. Pak zde nalezneme pektiny, kyselinu mléčnou a kyselinu octovou. Připravován je tak, že se nejdříve z jablečné šťávy zkvašením získá mošt. Pak následuje další kvašení, jehož výsledným produktem je již jablečný ocet.
Detoxikace
Jablečný ocet, ač má samozřejmě nakyslou chuť, pomáhá v našem těle udržovat mírně zásadité pH. To mu prospívá, je tak více odolné vůči různým infekcím a má mnohem více energie. Dále je tento ocet prospěšný játrům a srdečně cévnímu systému, také snižuje v krvi hladinu cukru.
Pleť a vlasy
Pozitivně působí na naše tělo i zevně. Napomáhá udržet pleti správné pH. Pro vlasy je pravým balzámem. Snižuje jejich třepení a lámání, vypadávání, tvorbu lupů i maštění. Vlasy jsou po jeho použití lesklé, měkké a silné. Zkrátka zdravá je po něm více pokožka hlavy i vlasy. Někteří lidé používají jablečný ocet místo šamponu. U těch z nás, co máme citlivější pokožku, ale může vyvolat podráždění. Bezpečnější variantou je opláchnutí šamponem umytých vlasů naředěným octem. Na hrnek vody se dává jedna polévková lžíce.
Kdy ještě pomáhá pokožce
Můžeme použít tonikum pro hydrataci suché pleti. Příprava je jednoduchá. Smícháme 1 díl octa a 2 díly vody. Na pleť aplikujeme pomocí vatových tamponů ráno a večer před použitím krému. Pokud to přeženeme s opalováním, určitě kůži uleví regenerační koupel. Do vody ve vaně prostě přimícháme šálek jablečného octa. Pánové jistě ocení zdravou vodu po holení. Voda a ocet se dávkuje půl na půl. Jablečným octem se také na noc potírají nežádoucí barevné změny na kůži, které pomůže minimalizovat. „Vybělí“ stařecké skvrnky i jizvičky po akné.