Autismus – S touto nemocí jste se již určitě setkali, ať už v praxi, nebo jste o ní někde slyšeli. Projevuje se sociální interakcí, zvláštními zvyky, špatnou mluvou, neporozuměním abstraktním věcem, neschopnost dávat najevo city, specifické zájmy. Mívají ji děti už od kojeneckého věku a je potřeba s ní pracovat. Jak bychom se tedy k těmto jedincům měli chovat? Pokud dá najevo, že chce být sám, nechte ho být, dovolte mu mít chvilku jen pro sebe. Naopak si ale všímejte jeho potřeb, ptejte se, zda můžete být něčím nápomocní, buďte k němu upřímní a v žádném případě mu nelžete, mohli byste jeho důvěru navždy ztratit. Je to náročné, ale pro tyto lidi je svět mnohem složitější než pro nás.
Schizofrenie – Porucha, která má vliv na myšlení, vnímání a emoce. Může vzniknout u lidí s přílišnou citlivostí, u kterých se navíc dostavují stresové situace (škola, práce), přílišný tlak od rodičů, nebo osamělost. Lidé trpící touto nemocí mívají bludy podobné snům, které prožíváme, ze kterých se ale nelze probudit. Mimo to lze slyšet hlasy, nerozpoznat, co je dobré, co je špatné, důležité či nedůležité, mít zmatek v hlavě. Časté jsou také výkyvy nálad a deprese. Chování k těmto jedincům nějak měnit nemusíte, protože to na nich mnohdy ani nepoznáte, oni sami si svůj stav přiznat nemusí, je ale pro ně ovšem důležitá léčba.
Deprese – Možná se někteří z vás diví, že tu také mají své místo. Spousta lidí totiž často používá větu ,,mám depku“, ale má tím na mysli chvilkovou špatnou náladu. Opravdová deprese se ale projevuje dlouhodobými pocity úzkosti, osamocenosti, méněcennosti nebo únavou. Pokud zjistíte, že někoho takového s těmito příznaky máte v okolí, naslouchejte mu, buďte tady pro něho, ptejte se ho, zda mu nemůžete nějak pomoci, dávejte mu naději, že to společně zvládnete, snažte se ho zabavit společnými aktivitami, aby na chvíli nad vším přestal přemýšlet. V žádném případě nezlehčujte jeho stav, buďte pro něj oporou.
Bipolární porucha – Projevuje se častým výkyvem nálad, střídáním mánie a deprese. Mánie je stav, kdy se nemocný cítí plný energie, několik dní nespí, má pocity euforie. Tento stav pak přechází ve zmatek a následnou depresi. Pokud mánie trvá týden, deprese může být až několik měsíců dlouhá. Život s bipolární poruchou je složitý, proto zůstávejte opět tomuto člověku nablízku, když to bude zapotřebí a buďte trpěliví.