Dřevěné podlahy jsou krásné, nadčasové a velice elegantní avšak také péče o ně není zrovna jednoduchá. Dřevo se hodí do každé místnosti, ale jsou samozřejmě místa, kam raději dřevěné podlahy nedávat. Počítejte s tím, že o podlahu budete muset pečovat trochu více, než o koberec nebo lino, které stačí vysát a vytřít, čímž máte hotovo.
Podlaha by měla vždy ladit s vybavením interiéru, který jej doplňuje. Pokud nevíte, jak bude interiér vypadat, zvolte neutrální podlahu – třeba dub. Pokud zvolíte extravagantnější a barevně výrazné dřevo, pak musíte počítat s tím, že se hůře kombinuje s interiérem. Dojem z podlahy je kombinací celku, podlahy, nátěru, nábytku a dekorací.
Další kritéria výběru dřeva, je třeba velikost místnosti a její orientace a množství světla v místnosti. Větší místnosti můžete dopřát tmavší dřevo, do malých místností volte spíše světlé. Tmavá podlaha také pohlcuje světlo, takže se nehodí do tmavých místností. Zároveň však tmavší podlaha vytváří útulný dojem a hřejivou atmosféru.
Kam dřevěnou podlahu nedávat?
Dřevěné podlahy se hodí téměř do každé místnosti, jsou však i místa kam se pro těžkou údržbu prostě nehodí. Nevhodný je dětský pokoj, už kvůli tomu, že děti dají dřevěné podlaze opravdu zabrat. V obývacím pokoji je dobré poklást aspoň na část podlah koberce kvůli dětem, aby si měly kde hrát. Další místností, kam se dřevěná podlaha nehodí je koupelna. Voda totiž dřevěné podlaze nesvědčí a dává jí opravdu hodně zabrat. Snad víc než děti.
Péče o podlahu
O dřevěnou podlahu musíte pravidelně pečovat, dopřát jí pravidelnou obnovu laku nebo dřevo pravidelně olejovat, aby nevysychalo. Zvýrazní se tím i struktura dřeva. Pokud budete používat na údržbu podlahy olej, pak počítejte s nižší odolností proti chemickým čistidlům a gumovým podrážkám. Podlahu samozřejmě pravidelně umývejte mokrou cestou, avšak tak, aby nebyla příliš mokrá. Ideální je využít vysavač pro mokré sání. Podlahu také můžete pravidelně ošetřit voskem a tím ochránit podlahu před předčasným opotřebením